Narcises un Jonkilas
Narcises
Narcise ir jautrs, spilgts zieds, kas ir kļuvis par pavasara atnākšanas simbolu. Lai gan narcises visbiežāk aug dzeltenos toņos, tās var sastapt arī baltā un oranžā krāsā. Tās ne tikai lieliski izskatās ziedu kompozīcijās, bet arī pavasarī spilgti mirdz cilvēku dārzos.
Narcišu vēsture
Narcise pieder pie narcišu ģints. Vārdam "narcissus" nav precīzas nozīmes, taču tā saknes meklējamas grieķu valodas vārdā "apreibis". Narcise bija populāra puķe Londonā, īpaši 17. gadsimtā - pat Šekspīrs bija narcišu cienītājs, veltot zieda vārsmas "Ziemas pasakā". Šekspīrs rakstīja: "Kad narcises sāk ziedēt [...] Kāpēc tad nāk gada saldums". Citiem vārdiem sakot, narcišu ziedēšana atspoguļo jaunu, saldu sākumu, un mēs nevaram tam piekrist! Arī citi dzejnieki ir godinājuši narcises - īpaši slavenais angļu romantisma dzejnieks Viljams Vordsvorts, kurš par narcisēm rakstīja savā dzejolī "Es klīdu vientuļš kā mākonis".
Narcises nozīme
Narcises simbolizē jaunu sākumu un atdzimšanu, kā arī pavasara atnākšanu. Ne tikai tas, tām ir arī piedošanas, atjaunošanās un pašrefleksijas nozīme. Spēcīgā saikne starp narcisēm un pašrefleksijas tēmu izriet no grieķu mīta par Narcisu, kurš iemīlējās savā atspulgā un noslīka. Tiek pat uzskatīts, ka tas, kā narcises galva nedaudz nolaižas uz leju, atspoguļo veidu, kā Narciss noliecis galvu, lai skatītos uz sevi ūdenī.
Neraugoties uz Narcisu, kas ir pašapmierināts, narcises ir pozitīvisma un jaunu sākumu simbols. Ja ar pašu zieda simboliku nepietiek, lai pārliecinātu jūs par to dzīvespriecīgumu, tad to košie ziedlapiņas noteikti pārliecinās.
Ko narcises stāsta par marta mazuļiem?
Tā kā narcises simbolizē piedošanu, jaunu sākumu un otro iespēju, nav nekāds pārsteigums, ka marta mazuļi ir saprotoši, līdzjūtīgi un piedodoši. Tāpat kā narcises, martā dzimušie izstaro pozitīvismu un izgaismo savu tuvinieku dzīvi. Mums visiem dzīvē ir vajadzīgs marta mazulis!
Jonkilas
Marta otrais dzimšanas dienas zieds ir jonkilas, kas arī pieder narcišu ģintij. Jonkilas nosaukuma saknes meklējamas spāņu valodā lietotajā vārdā "jonquillo", kas ir steidzīgs augs. Jonkilas pēc apaļās formas patiešām atgādina skrejlapas augus. Katrā ziedā ir koši dzelteni ziedi, un tie ir ļoti līdzīgi narcisēm, tāpēc tos bieži vien sajauc. Tomēr atšķirībā no narcises jonkilām tām ir tumšāka lapotne. Katrā tievajā stublājā, kas patiesībā ir diezgan īss, ir aptuveni divi līdz seši ziedi. Tomēr tas, ka jonkilām ir neliela izmēra, tās noteikti kompensē ar smaržu, jo tām ir vissmalkākais aromāts. Patiesībā tiek uzskatīts, ka jonkilām pati saldākā smarža no visiem Narcissus ģints ziediem, tāpēc tās ir dārzkopju un puķkopju favorīts starp ziediem šajā gadalaikā
Jonkilu vēsture
Tā kā jonkilas nosaukums cēlies no spāņu valodas vārda "jonquillo", droši vien nav pārsteigums, ka jonkilas dzimtene ir Portugāle un Spānija. Tiek apgalvots, ka krusta karu laikā romiešu karavīri bija tie, kas ieveda jonkilas Anglijā. Šos ziedus apbrīno arī literatūras ikonas, jo īpaši Tenesī Viljamss lugā "Stikla zvērnīca". Šajā lugā tās tiek izmantotas, lai simbolizētu romantiku un nostalģiju.
Jonkilu nozīme
Pēc grieķu domām, jonkilas simbolizēja līdzjūtību un skumjas. Tāpēc tās tika iekļautas pušķos kā dāvanas tiem, kas cietuši zaudējumu. Līdzīgi kā narcises, arī jonkilas, domājams, atspoguļo veiksmi un jaunu sākumu. Ķīnā tās simbolizē cerību un veiksmi Jaunajā gadā. Biežāk tiek uzskatīts, ka jonkilas atspoguļo draudzību un laimi. Jonkilas var izmantot arī, lai nosūtītu romantisku vēstījumu mīļotajam cilvēkam - dāvināt jonkilas ir simpātijas zīme, un ar to var apliecināt mīlestību.