Ziemassvētku zvaigzne puansetija — var ziedēt un augt vēl ilgi pēc svētkiem
Kā panākt, lai puansetija priecētu ilgāk
Puansetija ir daļa no Ziemassvētkiem gluži kā svētku egle un pelēkie zirņi ar speķi. Kaut puansetija ir lielisks papildinājums jebkuram Ziemassvētku rotājumam, tomēr nekur nav teikts, ka baudīt tās krāšņumu nevarētu arī pēc Ziemassvētkiem. Pareizi rūpējoties par šo augu, tas vēl aizvien var būt tikpat košs un krāsains arī Lieldienās, gluži kā tad, kad to tikko iegādājāties. Zemāk atradīsiet padomus, kā to paveikt.
Turiet savu puansetiju istabas temperatūrā
Lai arī puansetijas dzimtene ir Centrālamerika, tomēr tas nenozīmē, ka tai patīk karstums, tai vislabāk patīk mērens siltums. Vispiemērotākā temperatūra to turēšanai ir 16 līdz 20°C, taču tai nekaitēs arī 25°C. Pastāvīgā 16°C temperatūrā tā jutīsies labāk nekā nemainīgā 20°C temperatūrā. Tā spēj izturēt arī zemāku temperatūru, turpretī augstāka temperatūra var radīt problēmas nepieciešamā ūdens daudzuma dēļ. Šiem augiem patīk pastāvīga vide, un tie ir jāsargā no biežām temperatūras svārstībām. Pērkot puansetiju ļoti aukstā dienā, tā ir labi jāiesaiņo.
Tāpat puansetijām netīk caurvējš. Tāpēc palodzes, kuras no apakšas silda radiators, bet no augšas dzesē vēsums, kas nāk no loga stikliem nebūs īsti piemērots puansetijām. Gaišās telpās tās variet novietot uz galda, jo šiem augiem pietiks ar istabas apgaismojumu.
Nepārlejiet to
Pats galvenais noteikums, rūpējoties par puansetiju – tai visu laiku jāatrodas mitrā augsnē, taču ne lieks slapjums kaitēs, tāpēc pēc laistīšanas pāri palikušais ūdens noteikti jānolej. Augsnes augšējam slānim laiku pa laikam vajadzētu ļaut izžūt; ar pirkstu palīdzību pārbaudiet, vai to vajag aplaistīt. Tomēr neļaujiet augsnei izžūt līdz galam.
Viena no galvenajām problēmām, kāpēc augs tik tikko pārdzīvo svētkus, ir tā, ka cilvēkam aizmirstas to regulāri aplaistīt.
Neaizmirstiet par mēslojumu
Ja plānojat augu paturēt ilgi pēc svētkiem, reizi mēnesī apmēslojiet savu puansetiju ar kādu šķidru augu barību. Tas ir pieejams jebkurā lielveikalā; norādījumi par mērījumiem un nepieciešamajiem daudzumiem ir norādīti uz pudeles. Parasti puansetijai būs nepieciešamas 1 vai 2 ēdamkarotes šķidrā mēslojuma.
Nenovietojiet savu punsetiju tiešos saules staros
Novietojot šo augu mājās, sameklējiet vietu ar pietiekamu daudzumu gaismas. Izvairieties no auga novietošanas logā, kur tas saņemtu saules starus visas dienas garumā. Arī augi var iegūt saules apdegumus, un tieši saules stari caur loga stiklu, var būt pietiekami, lai tas apdegtu. Austrumu vai rietumu puses logi būs piemēroti, lai augs justos labi. Krāsa seglapās ir atkarīga no augam pieejamā gaismas daudzuma; ja gaismas būs par maz, tad to krāsa būs gaiša; ja gaismas ir daudz, tad to krāsa būs tumša.
Vai augs saglabās košās krāsas?
Augi saglabās krāsainās lapas mēnešiem ilgi. Sarkanās lapas (tās ir arī citās krāsās, bet sarkanā krāsa tomēr ir Ziemassvētku krāsa) nav zieds. Zieds ir paslēptas lapu pudurī, veidojot uzkrītošo zvaigžņu rakstu. “Ziedi”, kurus jūs varat redzēt lapu kopās, arī nav puansetijas zieds. Patiesībā tās ir ziedu grupas, kas sastāv no vairākiem vīrišķajiem ziediem, kas sagrupēti ap vienu sievišķo ziedu. Vīrišķie ziedi katrs sastāv no viena putekšņlapas, un tie ir izvietoti aplī ap sievišķo ziedu. Šo izkārtojumu sauc par cyathium (daudzskaitlī cyathia). Pēc tam, kad ziedi ir noziedējuši, seglapas (kā sauc krāsainās augšējās lapas) var palikt sarkanas vairākus mēnešus.